Poslaním ekonomiky každého štátu je zabezpečovať kvalitu života občanov a spoločnosti ako celku a dosahovať medzinárodne konkurenčnú schopnosť krajiny, ktorá ju zaraďuje medzi rešpektované a perspektívne ekonomické priestory. Rozhodnutia, ktoré škodia ekonomike a jej aktérom, škodia celej spoločnosti, lebo ekonomika je jedinou oblasťou ľudskej činnosti, ktorá vytvára materiálne a finančné zdroje, bez ktorých ostatné oblasti života spoločnosti nemôžu existovať.

Ekonomika Slovenskej republiky si budúci rok pripomenie 30 rokov svojej samostatnej existencie. Zmeny, ktorými prešla, sú obrovské. Zmena vlastníckych vzťahov, zavedenie vlastnej meny, integrácia, prechod z vlastnej meny na európsku, štrukturálne zmeny či zmena orientácie vonkajších ekonomických vzťahov.

Dnes sa však nachádzame na križovatke, na ktorej ekonomika, doráňaná dopadmi pandémie bez možnosti nadýchnutia sa, musí čeliť globálnej kríze, ktorá ohrozuje jej podstatu a základy. Čelíme bezprecedentnému nárastu cien prakticky všetkých výrobných vstupov, osobitne cien energií. Mnohé výrobné komponenty sú nielen drahé, ale aj ťažko dostupné. Európska únia stojí pred bránami recesie, čo výrazne mení trhovú situáciu s vážnymi sociálnymi dôsledkami. Bezpochyby vojnový konflikt na Ukrajine prispieva k zhoršovaniu súčasnej ekonomickej situácie vo svete, ale najmä v Európe. Je tu však celá séria chybných politických a ekonomických rozhodnutí tak na úrovni jednotlivých krajín, ako aj Európskej únie ako celku spolu s neschopnosťou ich prehodnotenia ako formy riešenia súčasnej situácie. Dôsledok je strata dynamiky a zaostávanie za ostatným svetom. Európska únia prestala byť klasickým integračným zoskupením, jej ambícia na politickú dimenziu je dominantná. Snaha o federalizovanie Európskej únie je v určitých politických kruhoch veľmi populárna, avšak bez širšej podpory občanov členských krajín. Aj my na Slovensku sa musíme jasne rozhodnúť, či chceme žiť v integrovanej alebo federalizovanej Európe. Rozdiel je obrovský. Ja som bol vždy zástancom integrácie pri zachovaní štátnej suverenity so súčasným využitím širokého európskeho hospodárskeho a občianskeho priestoru.

Naša pozícia v rámci európskej integrácie musí byť podporená národnou stratégiou komplexnej bezpečnosti v jednotlivých segmentoch spoločnosti a ekonomiky. Bez nej sme dlhodobo nielen zraniteľní, ale aj nepredvídateľní. Tápeme v prístupe, tápeme v riešeniach a vo finále experimentujeme. Našou spoločnou úlohou a zodpovednosťou je dať jasnú perspektívu pre krajinu, občanov a firmy. Nastávajúce 30. výročie samostatnosti je nielen príležitosťou, ale aj výzvou predstaviť náš pohľad na budúcnosť. Naša ambícia musí ísť ďaleko za hranice 30 rokov existencie. Záleží iba na nás, či máme potenciál vydržať, alebo to postupne vzdať.

Peter Mihók, predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory

Loading