Zásady hospodárenia SOPK

Na základe zákona Slovenskej národnej rady č. 9/1992 Zb. o obchodných a priemyselných komorách Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) ako verejnoprávna inštitúcia je samostatným hospodárskym subjektom. Hospodári na základe rozpočtu schváleného zhromaždením delegátov.

Rozsah a spôsob vedenia účtovníctva o pohybe majetku a záväzkoch, nákladoch a výnosoch zabezpečuje komora v súlade so zákonom č. 431/2002 Zb. o účtovníctve v znení neskorších predpisov a v súlade s opatrením Ministerstva financií SR č. MF/24342/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a účtovnej osnove pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené alebo zriadené na účel podnikania.

V súlade s uvedenými postupmi účtovania, komora má vypracovaný účtový rozvrh, ktorý obsahuje účty potrebné na podchytenie stavu a pohybu majetku a záväzkov a na podchytenie výsledkov hospodárenia.

Účtovníctvo je spracúvané formou analytickej evidencie na základe prvotných dokladov osobitne za úrad komory a regionálne kancelárie (alebo regionálne komory v prípadoch, ak tieto vzniknú v priebehu ďalšieho obdobia).

Prostredníctvom výpočtovej techniky a prenosu údajov z komorových regiónov sa účtovníctvo komplexne spracúva v úrade SOPK.

Na základe podkladov účtovníctva komora mesačne spracúva údaje o plnení rozpočtu príjmov a výdavkov SOPK v členení na úrad komory a regionálne komory). Výsledkom spracovania údajov je súvaha a výkaz ziskov a strát.

Komora má vypracované interné smernice, ktoré stanovujú postupy účtovania, obehu účtovných dokladov a vykonania inventarizácie majetku a záväzkov.

Najvyšším kontrolným orgánom v oblasti hospodárenia je zhromaždenie delegátov. Ekonomickú kontrolu v priebehu roka zabezpečuje predstavenstvo komory a dozorná rada. Priebežnú kontrolu zabezpečujú vedúci pracovníci v rámci organizačného usporiadania komory.

Ročnú účtovnú závierku a výsledok hospodárenia schvaľuje zhromaždenie delegátov na základe overenia účtovnej závierky a výroku auditora a správy dozornej rady o výsledku hospodárenia komory za príslušný rok.

Slovenská obchodná a priemyselná komora hospodári s finančnými prostriedkami na základe schváleného rozpočtu – jeho príjmovej a výdavkovej časti. Rozpočet schvaľuje zhromaždenie delegátov a splnomocňuje predstavenstvo na úpravu rozpočtu v priebehu roka.

Rozhodujúcim zdrojom získavania finančných prostriedkov na zabezpečenie funkcie komory v rámci ekonomického systému sú:

  • členské príspevky
  • tržby z predaja vlastných služieb.

 

Výšku a skladbu členských príspevkov schvaľuje zhromaždenie delegátov. Členský príspevok je pre členov SOPK nákladovou položkou. Z územného hľadiska služby pre členskú základňu v rámci jednotlivých regiónov Slovenska zabezpečujú regionálne komory SOPK.


V rámci rozdelenia kompetencií medzi úradom komory a regionálnymi komorami, úrad komory zabezpečuje najmä tieto úlohy:

  • riadi celkový chod komory, koordinuje činnosť v rámci aktivít vo vnútrokomorových a zahraničných vzťahoch
  • podieľa sa na príprave a pripomienkovaní všeobecne záväzných predpisov a opatrení v oblasti podnikania
  • v oblasti zahraničných vzťahov koordinuje činnosti v oblastiach služieb, informatiky a propagácie, zabezpečuje vzťahy s Medzinárodnou obchodnou komorou v Paríži Eurochambers a národnými komorami, zriaďuje, riadi a financuje zahraničné zastúpenia SOPK, spracúva dopyty a ponuky zo zahraničia, spolupracuje so zahraničnými informačnými strediskami organizuje celoslovenské misie
  • zabezpečuje informačný systém o podnikateľských subjektoch a systém vzájomnej informovanosti v rámci komory
  • zabezpečuje, dopĺňa a aktualizuje databázu členov SOPK
  • riadi a organizuje činnosť celoštátnych sekcií, odborných skupín a výborov pri SOPK
  • zabezpečuje publikačnú činnosť a vydávanie periodika
  • zabezpečuje konzulárne overovanie obchodných dokladov, koordinuje postup v oblasti overovania a vystavovania dokladov, vrátane reklamácií ATA karnetov
  • v ekonomickej oblasti zabezpečuje spracovanie hospodárskych výsledkov za celú SOPK spracúva mzdovú agendu a vydáva vnútorné organizačné normy a smernice
  • zabezpečuje činnosť Rozhodcovského súdu pri SOPK
  • je sekretariátom Slovenského výboru BIAC pre OECD.

 

Regionálne komory zabezpečujú najmä:

  • v oblasti členskej základne styk s podnikateľskými subjektami, aktualizáciu informačnej databázy členov a poskytujú informačný servis o podnikateľských subjektoch
  • v zahraničnej oblasti spolupracujú so zahraničnými regionálnymi partnermi, organizujú návštevy zahraničných partnerov, organizujú misie svojich členov v zahraničí, zabezpečujú ponukové konanie a kontaktovanie zahraničných firiem na podnikateľské subjekty regiónu a opačne, v koordinácii s úradom organizujú účasť na výstavách a veľtrhoch
  • zabezpečujú colnú a certifikačnú agendu
  • poskytujú poradenstvo k právnym, finančným, daňovým a colným otázkam
  • organizujú semináre a školenia v regióne
  • organizujú činnosť sekcií a odborných skupín regiónu
  • v ekonomickej oblasti zabezpečujú prvotné doklady pre spracovanie účtovnej evidencie, mzdovej a osobnej agendy.

 

Na zabezpečenie uvedených aktivít po vecnej, personálnej a finančnej stránke sa tržby regionálnych komôr, za členské príspevky rozdelia v pomere 40:60 medzi úrad komory a príslušnú regionálnu komoru.

Druhým rozhodujúcim zdrojom príjmov komory sú tržby z predaja vlastných služieb. Efektívne náklady súvisiace so službami, na ktorých sa podieľajú spoločne úrad komory a regionálne komory, sa rozúčtujú v rámci vnútropodnikového účtovníctva podľa osobitného kľúča.
Ide o tieto služby:

  • služby v oblasti vydávania a certifikácie obchodných dokladov
  • služby pre oblasť karnetov ATA
  • vybrané služby v oblasti informatiky.

Slovenská obchodná a priemyselná komora nebola zriadená na podnikanie. V zmysle § 19 zákona č. 286/92 Zb. a následných zmien je oslobodená od dane z príjmov plynúcich z činností, za účelom ktorej vznikla. Príjmy komory sú súčasťou príjmovej časti rozpočtu a slúžia na zabezpečenie financovania potrieb komory v súlade s jej hlavným poslaním.

Tržby za služby, ktoré nevyplývajú pre komoru zo zákona č. 9/1992 Zb. o obchodných a priemyselných komorách a sú založené na komerčnom základe prinášajúcom zisk, budú v účtovníctve analyticky sledované a zdaňované na základe zákona č. 595/2003 Zb. o dani z príjmov a následných zmien a doplnkov.


Výška členského príspevku SOPK

Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) z hľadiska hospodárenia s finančnými prostriedkami vystupuje ako samostatný hospodársky subjekt. Hospodárenie je zabezpečené prostredníctvom rozpočtu komory, ktorý schvaľuje Zhromaždenie delegátov SOPK.

Súčasnú výšku členského príspevku SOPK schválilo Zhromaždenie delegátov SOPK dňa 4. novembra 2022. Základňou pre výpočet členského príspevku je úhrn zdaniteľných príjmov.

Loading