Cesta za poznaním na sever
„MISIA do ŠVÉDSKA“
Transfer informácií a poznatkov, nadväzovanie nových kontaktov, každodenný networking s hosťujúcimi partnermi z akademickej, súkromnej, verejnej aj štátnej sféry, snaha porozumieť kultúrnym rozdielom medzi Slovenskom a Švédskom, účasť na otvorení Honorárneho konzulátu v Göteborgu, stretnutie so slovenskou komunitou v Štokholme, a tiež podpora a upevňovanie vzťahov v rámci našej vlastnej výpravy. To všetko bolo súčasťou našej päťdňovej misie na severe, ktorá prebehla od 21. do 25. októbra 2024. Košická regionálna komora SOPK mala tú česť stať sa hrdým „vlajkonosičom“ tejto jedinečnej cesty za poznaním.
Prvé dni v Göteborgu
Chalmers University of Technology je súkromná výskumná univerzita, sa zameriava na inžinierstvo a vedu, pričom poskytuje aj vzdelanie a výskum v oblastiach lodnej dopravy, architektúry a manažmentu. Univerzita zamestnáva približne 3 100 zamestnancov a študuje na nej 10 000 študentov. Úvodnú prezentáciu univerzity viedol profesor Torbjorn Lundh, ktorý nám predstavil fungovanie TRIPLE HELIX MODELU, neskôr rozvinutého do QUADRUPLE HELIX MODELU. Hoci tieto „termíny“ môžu pôsobiť sofistikovane, ich princíp je v podstate jednoduchý a mal by byť prirodzenou súčasťou každého ekosystému. Kým „triple helix“ je založený na spolupráci medzi (1) akademickou sférou, (2) privátnym sektorom a (3) verejnou správou, „quadruple“ model pridáva ďalší prvok: (4) službu komunite. „Hlavným cieľom je vytvoriť prostredie, kde sa cení viac než len písanie výskumných prác. Namiesto boja o väčšie časti kolá ča ho môžeme zväčšiť prostredníctvom lepšej synergickej spolupráce. Implementácia tohto konceptu je však zložitejšia, než sa zdá,“ dodal.
Univerzita poskytla priestor aj ďalším odborníkom s aktuálnymi a zaujímavými témami. Martin G.H. Gustavsson, riaditeľ výskumu SEEL (Swedish Electric Transport Laboratory), predstavil postupujúcu elektrifikáciu cestnej dopravy, pričom zdôraznil význam veľkých dát, modelovania a politík založených na údajoch o správaní. Zameral sa na syntetické modelovanie populácie a modelovanie založené na agentoch. Tomas Grönsted prezentoval výskumné aktivity kompetenčného centra TechForH2, vrátane materiálov, výrobných technológií a manažmentu kryogénneho tepla. Venoval sa aj vývoju nano plazmatických vodíkových senzorov a palivových článkov, pričom vyzdvihol spolupracujúce spoločnosti ako Siemens Energy, Volvo, Scania, Volvo Penta, JM a GKN Aerospace. Julia Maibach prezentovala svoje zistenia o testovaní batérií v pracovných podmienkach. Zhenyuan Xia sa podelil o poznatky v oblasti zelenej syntézy katód z uhlíkových vlákien pre multifunkčné štrukturálne batérie.
Druhou zastávkou pre našu delegáciu bola vysoko očakávaná návšteva závodu Volvo Cars – Torslanda. Delegáciu privítal Magnus Blomstrand, vedúci inžinierstva závodu, a poskytol nám detailný prehľad o fungovaní a procesoch továrne. V mene slovenských účastníkov vystúpili s príhovormi Marek Kozlay, predseda predstavenstva KRK SOPK, a Tomáš Kysela, prednosta OÚ Košice, ktorí poďakovali spoločnosti Volvo Cars za prijatie a zdôraznili spoločenský a profesionálny význam tejto návštevy v kontexte novej investície Volvo Cars v blízkosti Košíc.
Prehliadka prevádzky a diskusia o procesoch
Účastníci mali príležitosť absolvovať podrobnú prehliadku závodu a diskutovať s predstaviteľmi Volvo Cars o rôznych aspektoch prevádzky, vrátane:
- riadenia výrobných procesov,
- údržby a IT riešení,
- partnerstiev vo verejnej doprave,
- rozmanitosti a rozvoja pracovnej kultúry,
- spolupráce so školami a podpory celoživotného vzdelávania,
- dodávateľsko-odberateľských vzťahov a logistiky.
Prehliadka prevádzky na dvoch vláčikoch umožnila delegácii nahliadnuť do hĺbky výrobného procesu, vrátane prepracovaného systému robotickej automatizácie, ktorá podporuje efektívnosť a minimalizuje potrebu manuálnej práce.
Výnimočná pracovná atmosféra a medzinárodné zloženie tímu
Účastníkov zaujala nielen technologická úroveň závodu, ale aj profesionálna a priateľská atmosféra medzi mladými zamestnancami rôznych národností, ktorí prispievajú k rozmanitosti tímu. Ich pozitívny prístup k práci a príjemné vizuálne interakcie so slovenskou delegáciou len umocnili hodnotu tejto exkurzie. Návšteva Volvo Cars – Torslanda sa pre našich účastníkov stala jedným z najvýznamnejších momentov misie, poskytujúc im jedinečný pohľad na špičkový výrobný závod a inovatívne pracovné prostredie.
Otvárali sme Honorárny konzulát
Naša delegácia mala česť zúčastniť sa otvorenia Honorárneho konzulátu Slovenskej republiky vo Švédsku v Göteborgu, ktoré sa konalo v priestoroch spoločnosti Nexer. Slávnostné podujatie otvoril veľvyslanec SR vo Švédsku, J.E. Ľubomír Čaňo, a uzavrel ho J.E. Martin Hansson, generálny riaditeľ PION Group, zástupca generálneho riaditeľa Nexer Group a novo vymenovaný honorárny konzul Slovenska v Göteborgu.
J.E. Martin Hansson vo svojom príhovore zdôraznil svoje odhodlanie posilňovať väzby medzi Slovenskom a Švédskom, podporovať spoluprácu a iniciatívy v oblasti investícií, najmä v startupovom sektore. „V tejto pozícii sa budem zameriavať na vytváranie a podporu medzinárodných programov, ktoré odrážajú naše spoločné ciele, podporujú inovácie a prispievajú k hospodárskemu rastu v oboch krajinách,“ uviedol.
Otvorenie konzulátu symbolizuje ďalší krok k posilneniu vzájomných vzťahov medzi Slovenskou republikou a Švédskom, podporujúc vzájomnú spoluprácu v oblasti podnikania a inovácií.
Göteborg plný inšpirácie
Ďalšie stretnutia v Göteborgu priniesli účastníkom cenné inšpirácie a poznatky. Predstavitelia spoločnosti Enride, Göteborg Energi Company, producenta a distribútora energie, prezentovali svoje úsilie o budovanie udržateľnosti, zavádzanie inteligentných systémov a energeticky efektívnych riešení. Spoločnosť Stena Recycling AB zas predstavila svoje riešenia v oblasti recyklácie.
Na pôde Business Region Göteborg mali účastníci možnosť oboznámiť sa s možnosťami spolupráce v oblasti inovácií, rozvoja klastrov, zahraničných investícií, logistiky, automotive priemyslu a hodnotového reťazca batérií. Za slovenskú delegáciu vystúpila Ivana Nittmannová z Business Košice, ktorá predstavila novovzniknutú platformu na podporu prichádzajúcich a už existujúcich investorov.
Business Sweden uviedlo, že Slovensko patrí medzi prioritné trhy pre Švédsko, a bolo hlavným konzultantom pre Volvo Cars pri rozhodovaní o investícii na Slovensku. Výstavba závodu pri Košiciach predstavuje prvú takúto investíciu pre Volvo Cars v Európe za posledných 60 rokov, čo je významný úspech pre slovenský trh. V Heart Aerospace sa ukončil transfer poznatkov našej pracovnej návštevy v Goteborgu a to prehliadkou pôvodného startupu, ktorého misia spočíva na dekarbonizácii a demokratizácii leteckej dopravy. Snahou je znížiť emisie a vybudovať udržateľnú budúcnosť, ale aj sprístupniť lietanie mnohým na celom svete.
Dva dni v Stockholme neubrali na aktivite
Stockholm Business Region v spolupráci s Business Sweden prezentovali rôzne aspekty podnikateľského ekosystému a vzájomnú spoluprácu v oblasti Stockholmu. Predstavili infraštruktúru investícií v regióne, podporu pri zakladaní firiem, marketingové iniciatívy a vzdelávacie programy. Témy zahŕňali aj smart energetiku, dopravu, a energetický a batériový ekosystém. Významným prínosom bolo vystúpenie expertky na inovácie, strategické partnerstvá, startupy a výskum a vývoj, ktorá oboznámila účastníkov s najnovšími trendmi vo švédskom ekosystéme.
V oboch mestách, Štokholme aj Göteborgu, sú tieto „BUSINESS“ organizácie považované za kľúčové inštitúcie podporujúce rozvoj podnikania. Preto sme boli hrdí na to, že aj v Košiciach nedávno vznikla nezisková organizácia Business Košice, ktorá sa zameria na obdobné témy a bude podporovať rozvoj podnikateľského prostredia v našom regióne.
Školstvo a Stockholms transport- och fordonstekniska gymnasium
Stretnutie s Carlom Kronbergom, zamestnancom odboru vyššieho školstva mesta Štokholm, na pôde Stockholms transport- och fordonstekniska gymnasium bolo nesmierne inšpirujúce, najmä pre slovenských zástupcov z oblasti školstva, ako aj pre nás ostatných – rodičov. Exkurzii predchádzala podnetná prednáška o švédskom školskom systéme, ktorá zaujala aj predstaviteľov odboru
školstva KSK.Získali sme mnoho cenných informácií, napríklad o bezplatnom vzdelávaní v Švédsku, ktoré sa vzťahuje aj na súkromné školy (žiadne poplatky za pomôcky ako toaletný papier, mydlá či výtvarné potreby). Výnimkou je predškolské vzdelávanie, ktoré má odlišný systém financovania. Financovanie škôl je riešené tzv. vouchermi, ktoré zabezpečujú normatívy vo výške približne 10 000 EUR na žiaka. Deti s mentálnym alebo fyzickým znevýhodnením sú často integrované v nižších ročníkoch, pričom rodičia majú možnosť rozhodnúť sa pre špecializované školy alebo integrované triedy. Známkovanie začína od 6. ročníka a prijatie na vyššiu strednú školu je podmienené zvládnutím 12 z 17 predmetov, z ktorých švédčina, angličtina a matematika sú povinné.
Diskusia s Carlom priniesla dynamickú výmenu otázok, ktoré sa dotýkali aj výziev, ktorým čelí švédsky školský systém. Spomenul problémy, ako sú nižšia výkonnosť študentov, nedostatok učiteľov, využívanie vzdelávacích voucherov pri plánovaní školského roka, strata konzistentnosti vo vzdelávaní spôsobená politickými rozhodnutiami, financovanie súkromných škôl z daní, problémy s dôveryhodnosťou hodnotenia, príliš rýchla digitalizácia, a nesúlad medzi tým, čo študenti chcú, a tým, čo požaduje trh práce.
Prehliadka samotnej školy a jej technických zariadení bola zaujímavá a poskytla dobrý obraz o možnostiach švédskeho odborného vzdelávania. V mnohom však bola porovnateľná s technickými kapacitami našich modernizovaných odborných škôl, čo je pozitívnym signálom pre naše školstvo.
Slovenská diaspora
Po sérii stretnutí plných zaujímavých informácií sme zavítali na Zastupiteľský úrad SR v Štokholme, kde nás privítal veľvyslanec J.E. Ľubomír Čaňo spolu so svojím tímom. Veľvyslanec spolu so svojou zástupkyňou Katarínou Hlatkou boli excelentnými organizátormi stretnutí vo Švédsku, počas celého pobytu našimi zanietenými sprievodcami a spoľahlivými partnermi v diskusiách za čo im a celému tímu srdečne ďakujeme.
Na ambasáde sa uskutočnilo ďalšie dôležité stretnutie s honorárnym konzulom SR v Luleå a novým národným koordinátorom pre priemysel, pánom Jonasom Lundströmom, ktorý predstavil svoje aktivity a plány. Neskôr sa k nám pridali aj krajania pôsobiaci v Štokholme. Diskusie s nimi boli pozoruhodné, no ich pohľad na návrat na Slovensko bol často sprevádzaný sklamaním – väčšina necítila dôvod na návrat.
Ambasáda tak nielen poskytla platformu pre formálne rokovania, ale umožnila aj neformálne stretnutia s krajanmi, čím podporila vzájomné väzby a otvorila priestor na hlbšie pochopenie skúseností Slovákov žijúcich v zahraničí.
Volvo Studio nám poskytlo priestor na ďalšie stretnutia. Prvú prezentáciu a to projektu „Volvo na požiadanie“, predniesla mladá Slovenka Barbara Balová pôsobiaca v Štokholme. Ďalšiu prednášku viedli Tanja Ilic a Katarína Bergegård zo spoločnosti GreenIron, ktorá predstavila svoj unikátny proces výroby železa bez emisií CO₂. O tento bezemisný proces prejavuje stále väčší záujem kovopriemysel a ťažobný priemysel po celom svete. Na porovnanie, najefektívnejšie vysoké pece emitujú približne 2 tony CO₂ na tonu vyrobeného železa, zatiaľ čo ročná produkcia v peci GreenIron, produkujúca okolo 28 000 ton priamo redukovaného železa, eliminuje až 56 000 ton CO₂ ročne. Tento významný klimatický prínos je možný vďaka použitiu bezfosílneho vodíka ako redukčného činidla, pričom jediným vedľajším produktom je voda.
Networking a biznis aktivity Connect Sverige/Region Norr prezentoval Ludwig Stendahl, ktorého korene siahajú aj na Slovensko. Connect Norr je nezisková organizácia, ktorá sa zameriava na podporu spoločností v severnom Švédsku tým, že ich prepája so správnymi investormi a sieťami na regionálnej, národnej a medzinárodnej úrovni. „S mnohými našimi spoločnosťami pracujeme v duchu mentorstva, aby sme ich podporili pri financovaní a raste. Naše cieľové skupiny zahŕňajú startupy, scaleupy, business angelov a venture capital investorov,“ vysvetľuje Ludwig.
SE – Innovation Agency – Vinnova
Ronald Blaško z VAIA predstavil slovenskú delegáciu hneď na úvod. Hostiteľa, Kjell Håkan Närfelt, hlavný strategický poradca VINNOVY nám poskytol cenné poznatky a postrehy o inováciách, rozvoji obchodu prostredníctvom inkubátorov a podnikania. Zdôraznil, že VINNOVA pôsobí nielen v Štokholme, ale aj v Bruseli, Silicon Valley a Tel Avive – teda v silných centrách inovácií a technológií a zaraďuje sa medzi lídrov svetových inovácií. Närfelt zdôraznil, že Švédsko patrí medzi top 5 krajín v globálnej konkurencieschopnosti, inováciách, počte patentov na obyvateľa a výdavkoch na výskum a vývoj ako podielu na HDP. Švédsko je tiež na 2. mieste vo svete v počte „Jednorožcov“ (startupy s hodnotou nad 1 miliardu USD) na obyvateľa. Celkovo 43 biznis inkubátorov a 33 vedeckých parkov v krajine implementuje model triple helix, ktorý podporuje regionálne inovačné systémy. VINNOVA sa zameriava na procesy, komercializáciu a obnovu podnikania, čím prispieva k dynamickému ekosystému podpory podnikania vo Švédsku.
KTH nás privítalo s otvorenou náručou v priestoroch tzv. labu. Hoci sme si najskôr neboli istí, prečo sa tento priestor nazýva práve „lab“, pripomínal nám skôr útulnú chodbu s množstvom stolov, kresiel a zákutí. Vysvetlenie však bolo jasné – ide o miesto, kde sa študenti stretávajú s mentormi, profesormi a ďalšími spolužiakmi, aby spolu brainstormovali a rozvíjali svoje nápady. V tomto inšpiratívnom prostredí často vznikajú úžasné projekty, ktoré sa neskôr transformujú do úspešných startupov.
Na záver naša Košická RK SOPK a všetci účastníci misie veľmi pekne ďakujú MZV a ED SR za finančnú podporu, ktorá dopomohla k príjemným stretnutiam.