NatureTourNet je cezhraničný projekt v rámci programu Interreg SK-AT, ktorý zabezpečuje udržateľný rozvoj prihraničných oblastí regiónu medzi Slovenskom a Rakúskom podporou ekoturistiky. Každá z chránených oblastí je bohatá na biodiverzitu, ktorá je vďaka cezhraničnej spolupráci prístupná pre návštev níkov, hľadajúcich zážitok v prírode. Pre tento cieľ sa spojili Regionalmanagement Burgenland, Národný park Neusiedler See – Seewinkel a Neusiedler See Tourismus spolu s dvoma slovenskými organizáciami Nezisková organizácia Centrum kontinuálneho vzdelávania a EkoRegion Slovakia, ktoré úspešne spoločne pracovali na projekte, trvajúcom do júna 2022.

Ekoturizmus pre budúcnosť
Ekoturizmus je úzko spätý aj so samotným obyvateľstvom regiónu. Na Slovensku máme krajinný ráz podobný ako pri Neziderskom jazere práve na Žitnom ostrove a v Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy. Lužné lesy a Dunaj predstavujú jedinečné územie nielen zaplavovanými lesmi a mokraďami, ale aj nespočetným množstvom vtákov a vodných živočíchov. V záujme udržania, ale aj zvýšenia kvality života v regióne je potrebné uvedomovať si hodnotu okolia a chrániť prírodu. Podnikanie v oblasti ekoturizmu zaisťuje, že budúce generácie budú mať dobré životné podmienky v regióne.

Nové odvetvie podnikania – prírodný cestovný ruch
Sieťovanie chránených území Neusiedler See – Seewinkel a v CHKO Dunajské luhy na Žitnom ostrove
Región projektu je bohatý na prírodné a kultúrne zvláštnosti (napr. Malý a Veľký Žitný ostrov, Národný park Dunajské luhy, Národný park Neusiedlersee – Seewinkel, Prírodný park Rosalia-Kogelberg a rôzne hrady, zámky a pamiatky). Cestovný ruch po pandémii Covid-19 už nikdy nebude rovnaký, zmení cestovanie, pobyt aj zážitky. Lesy, jazerá, vzduch, voda, zvieratá, vtáky, rastliny, získajú väčšiu hodnotu a voľný čas budeme tráviť viac v prírode. Táto zmena je spojená s novými výzvami, na ktoré reaguje project NatureTourNet z programu Interreg SK-AT.

Pre budovanie udržateľného cestovného ruchu v ňom spojili sily piati partneri z Rakúska a Slovenska. Práve v tomto období zisťujeme, ako veľmi je potrebné posilňovať regionálny turizmus, ktorý poskytne návštevníkom zážitky, za ktorými nemusia cestovať ďaleko. Stretávame sa s rôznymi novými pojmami ako sú prírodný alebo pomalý turizmus. Partneri z Rakúska a Slovenska si dali za úlohu budovať vhodné ekoturistické štruktúry a kapacity.

Spoločný marketing
V súčasnosti sa osobitná pozornosť venuje rozvoju spoločnej cezhraničnej marketingovej stratégie, ako aj vytváraniu ekoturistických ponúk a produktov zameraných na cieľové skupiny a následne na marketing na tretích trhoch. Región si tak hľadá novú pozíciu a zvyšuje nielen povedomie, ale aj svoju atraktivitu pre cestovný ruch v tejto charakteristickej oblasti.

Vzdelávanie pre sprievodcov po prírode
Vyškolili sme sprievodcov po prírode (rangerov). Títo získavajú odborné poznatky o oboch cezhraničných regiónoch, ich faune a flóre a naučia sa ich pútavým spôsobom podať návštevníkom.

Všetky typy prírodného turizmu sú zamerané na udržateľné zážitky, pri ktorých sa využívajú miestne zdroje, nepoškodzuje sa príroda a krajina a spoznávajú sa zaujímavé miesta, lokálne tradície a miestne špeciality.

Loading